Завідувачка кафедри

Шайкан_В_О

Шайкан Валентина Олексіївна

докторка історичних наук, професорка

Докладніше

Контакти кафедри:
м. Кривий Ріг
пл. Визволення, 2
E-mail: kaf_sgd@duet.edu.ua

З 1 вересня 2022 року на базі кафедри соціально-гуманітарних наук відкрито спеціальність 014 Середня освіта галузі знань 01 Освіта/Педагогіка за предметною спеціальністю 014.03 Середня освіта (Історія) Освітньо-професійною програмою (ОПП) «Середня освіта (Історія, правознавство)», яка забезпечує підготовку фахівця за кваліфікацією (дипломом) «Бакалавр освіти. Вчитель історії та правознавства».

З 1 вересня 2023 року кафедра соціально-гуманітарних наук розпочала підготовку здобувачів вищої освіти на другому (магістерському) рівні за спеціальністю 032 «Історія та археологія» за предметною спеціальністю (спеціалізацією) «Історія» галузі знань 03 «Гуманітарні науки» кваліфікацією за дипломом «Магістр історії. Викладач історії».

Освітній процес забезпечує висококваліфікований професорсько-викладацький склад кафедри соціально-гуманітарних наук. Портрет кафедри характеризують такі ключові риси, як інноваційність, креативність, організованість, мобільність, перспективність та конкурентність. Професорсько-викладацький склад є високопрофесійним, адже професори і доценти, які мають дипломи докторів і кандидатів наук, володіють інтегральною компетентністю – здатністю розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у сферах історії та правознавства, мови і культури, педагогіки і психології, філософії, політології і соціології, що передбачають застосування основних теорій (методик) та сучасних наукових досліджень, які є базовими для цих дисциплін.


Кафедру соціально-гуманітарних наук з 1 вересня 2019 року очолює Шайкан Валентина Олексіївна, яка у 1979 році закінчила Московський державний університет імені М. В. Ломоносова за спеціальністю «Історія» та здобула кваліфікацію «Історик. Викладач історії». Протягом 1986-1989 рр. навчалася в аспірантурі Дніпропетровського державного університету, захистила у травні 1989 р. кандидатську дисертацію, отримала наукове звання доцента; у 2002 – 2006 рр. навчалася у докторантурі Інституту історії України Національної Академії Наук України та у 2007 р. захистила докторську дисертацію на тему «Колабораціонізм на території Рейхскомісаріату «Україна» та військової зони в роки Другої світової війни» (доктор історичних наук зі спеціальності 07.00.01- історія України); у 2011 році отримала наукове звання професора. Завідувач кафедри історії України, кафедри історії України та правознавства Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» з лютого 2007- 31 серпня 2016 рр.

Тема докторської дисертації: «Колабораціонізм на території Рейхскомісаріату «Україна» та військової зони в роки Другої світової війни» (спеціальність 07.00.01 - історія України).

Тема докторської дисертації: «Колабораціонізм на території Рейхскомісаріату «Україна» та військової зони в роки Другої світової війни» (спеціальність 07.00.01- історія України).

Дисципліни:

  • Історія світової культури
  • Культурологія
  • Історія української державності
  • Країнознавство
  • Політичне маніпулювання
  • Методологія історичних досліджень
  • Вступ до історії
  • Національні кризи в історії країн
  • Війна і мир у контексті світової історії
  • Колабораціонізм і пособництво в історії людства
  • Делінквентні та «маргінальні» особистості на війні

ОСВІТНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНО-ГУМАНІТАРНИХ НАУК

Сферою наукових інтересів науково-педагогічних працівників кафедри соціально-гуманітарних наук є: теорії війни і миру, національні кризи в історії людства і шляхи їх подолання, проблеми Другої світової війни, партизанські та підпільні рухи, колабораціонізм, пособництво та інші явища-феномени Другої світової війни; сучасна «гібридна» війна в Україні, поведінка делінквентних і маргінальних особистостей під час війни, політичне маніпулювання; психолого-педагогічні проблеми, релігійні та філософські основи правових цивілізацій.

В освітній діяльності кафедри соціально-гуманітарних наук обрано такі пріоритети:

  • лідерство та прогресивне мислення в сфері сучасного глобального науково-освітнього простору;
  • підготовка висококваліфікованих фахівців, що адаптовані до роботи в умовах конкурентних секторальних ринків Європи та світу;
  • розвиток міжнародного співробітництва, формування ефективних форм партнерства як з українськими, так і зарубіжними освітніми закладами, структурами влади і бізнесу;
  • постійне підвищення кваліфікації працівників кафедри, обмін досвідом;
  • впровадження сучасних цифрових та інтерактивних технологій в процес освітньої, наукової та практичної діяльності співробітників кафедри;
  • поєднання науки і практики у сфері суспільно-політичних, економічних та правових відносин;
  • міжнародна мобільність та конкурентоспроможність як викладачів кафедри, так і здобувачів вищої освіти.

НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Кафедра працює над комплексною науково-дослідною темою: «СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ, ЕКОНОМІЧНІ ТА ПРАВОВІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ ХХ - НА ПОЧАТКУ ХХІ століть: ПРОБЛЕМИ ФІЛОСОФІЇ, ІСТОРІЇ, ПСИХОЛОГІЇ, ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА».

Зазначена тема розрахована на виконання протягом 2020-2024 років і має фундаментальний характер у галузі гуманітарних і суспільних наук. Актуальність дослідження визначається тим, що сучасний етап розвитку українського суспільства вимагає якісно нових соціально-психологічних підходів до розв’язання як наукових філософських, історичних, економічних, правових і психологічних проблем, так і пошуку нових підходів до методики навчання дисциплін філософського, історичного, економічного, правознавчого та соціально-психологічного змісту у закладах вищої освіти, форм і методів виховання у студентської молоді національної історичної пам’яті та свідомості, визначення соціально-психологічних умов формування історичної пам’яті студентської та учнівської молоді про суспільно-політичні, економічні, соціально-психологічні та правові процеси в Україні ХХ – на початку ХХІ століть засобами інноваційної системи навчання у закладах вищої освіти та інших освітніх закладах освіти різних рівнів акредитації.

Пріоритетними напрямами діяльності та подальшого розвитку кафедри соціально-гуманітарних наук залишаються:

- якісна підготовка фахівців з урахуванням сучасних потреб роботодавців на українському та закордонному ринках праці;

- забезпечення високого науково-методичного та професійного рівня викладання навчальних дисциплін;

- постійне підвищення наукового рівня діяльності кафедри соціально-гуманітарних наук;

- підвищення якості наукових публікацій та збільшення їх кількості у зарубіжних виданнях, які входять до міжнародних наукометричних баз даних;

- укладання Угод з організаціями та установами міста про проходження практики студентами спеціальності 014/03 «Середня освіта. Історія» Освітньо-професійної програми (ОПП) «Історія, правознавство» (бакалавр); істориками-магістрами за спеціальністю 032 «Історія та археологія» Освітньо-професійної програми «Історія».

- підготовка та участь студентів, учнів-старшокласників гімназій, ліцеїв у міжнародних, всеукраїнських, міжрегіональних, університетських наукових конференціях, «круглих столах», Всеукраїнських студентських інтелектуальних турнірах з історії, олімпіадах, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт;

- проходження закордонного стажування викладачами кафедри з метою підвищення міжнародної мобільності;

- проведення інформаційної та роз’яснювальної роботи серед студентської та учнівської молоді, їх батьків з метою мотивування їх до участі у програмах академічної мобільності;

- оновлення інформаційно-освітнього ресурсу на базі МООDLE з метою якісного управління навчанням та актуалізації методичного забезпечення дисциплін кафедри;

- організація та проведення презентацій, тренінгів, майстер-класів та інших професійно-орієнтаційних заходів для старшокласників, студентів коледжів з метою інформування про можливості та варіанти навчання у Державному університеті економіки і технологій та залучення їх до навчання.

Нагальною необхідністю на сучасному етапі суспільного розвитку є пошук ефективних шляхів формування історико-філософської, психолого-педагогічної, економічної, правової, індивідуальної та суспільної свідомості студентської та учнівської молоді, які, в цілому, визначають місце людини у плині часу від минулого через сучасне до майбутнього. Знання спільного минулого та усвідомлення своєї причетності до нього є одним із факторів творення нації, впливають на формування особистості та загальнолюдської моралі. Вимога часу - створення умов для подальшого формування ключових компетентностей, необхідних для успішної життєдіяльності кожної сучасної людини: вільне володіння державною мовою, здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами, інноваційність, математична, екологічна, інформаційно-комунікаційна, культурна компетентності, підприємливість та фінансова грамотність, громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей.

Проблеми, над якими працює колектив випускової кафедри соціально-гуманітарних наук, належать до числа складних та дискусійних сторінок української історії, культури, філософії, соціології і правознавства, педагогіки і психології, політології і економіки. Це й проблеми у контексті філософії права, це й господарський розвиток, релігія, освіта, правові відносини тощо та конкретні питання як, наприклад, регулювання трудової дисципліни у воєнний час, нормативне регулювання забезпечення народного господарства робочою силою в кризовий час та перехідний період в нашій державі, морально-психологічні проблеми як моделі поведінки і стратегії виживання населення у кризові періоди ХХ - початку ХХІ століть. Це також розвиток стресостійкості та питання суб’єктивного благополуччя особистості у сучасному інформаційному суспільстві, розвиток особистісного адаптаційного потенціалу студентів економічного і технологічного закладу вищої освіти, формування навичок конструктивного спілкування у конфліктних ситуаціях та ін. Відповіді на ці та інші гострі питання допоможуть створити більш цілісну та об’єктивну картину історичного процесу, сприятиме включенню гострих проблем до наукового дискурсу історії української державності, культури, політології, соціології, українського та міжнародного права, педагогіки та допоможе зняти заідеологізованість дискусій, які ведуться в сучасному українському суспільстві довкола проблем міжвоєнного часу, Другої світової війни, повоєнного періоду, історії незалежного існування України 1991- початку ХХІ століття та боротьби за свій суверенітет та цілісність українських територій під час гібридної війни російської федерації проти України. Висвітлення незручних до недавнього часу тем у підручниках з української історії, політології, культури та права, психології і педагогіки тощо, підготує політикум і суспільство, в цілому, до сприйняття дражливих питань, допоможе ліквідувати морально-психологічні суперечності між різними до недавнього часу політично орієнтованими верствами українського суспільства.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Кафедра соціально-гуманітарних наук забезпечує викладання дисциплін: «Філософія», «Філософія науки», «Українська мова професійного спрямування», «Методологія історичних досліджень», «Методика викладання історії», «Методика викладання правознавства», «Сучасні освітні методики у викладанні соціально-гуманітарних дисциплін», «Вступ до історії», «Історія української державності», «Історія України», «Основи психолого-педагогічної майстерності», «Педагогіка», «Педагогіка вищої школи: теорія, практика, історія», «Глобальні проблеми сучасного світу», «Політичне маніпулювання», «Політологія», «Війна і мир у контексті світової історії», «Історіографія історії України», «Сучасна історіографія історії України (др. пол. ХХ-ХХІ ст.», «Сучасна історіографія всесвітньої історії (др. пол. ХХ-ХХІ ст.», «Спеціальні історичні дисципліни», «Археологія України», «Історія стародавнього світу», «Історія середніх віків» «Нова історія Європи і Америки», «Нова історія Азії й Африки», «Новітня історія Європи і Америки», «Новітня історія Азії й Африки», «Теорія держави і права», «Конституційне право», «Сімейне право», «Адміністративне право», «Цивільне право», «Кримінальне право», «Загальна етнографія та етнологія» тощо. Студентам-історикам (бакалаврам і магістрам), згідно Навчальних планів, пропонується низка вибіркових дисциплін (варіативних, за вибором студентів): «Історія університетської освіти», «Релігієзнавство», «Історія світової культури», «Соціологія», «Колабораціонізм і пособництво в історії людства», «Професійна етика та естетика», «Історичне джерелознавство», «Музеєзнавство та архівно-музейна практика», «Геноцидознавчі студії», «Історичне краєзнавство», «Основи наукових досліджень», «Громадянська освіта: теорія та методика навчання», «Етнічна історія України», «Галузі права», «Українці у світовій цивілізації і культурі», «Голокост в роки Другої світової війни», «Актуальні проблеми дослідження Другої світової війни», «Правознавство», «Український національно-визвольний рух 20-50-х років ХХ століття», «Демократія: від теорії до практики», «Національні кризи в історії країн», «Україна в зарубіжних політичних стратегіях і доктринах ХХ-ХХІ ст.», «Діаспори з України» та інші. Обов’язковими є проходження наступних практик: для бакалаврату – Етнографічної (IV семестр), Пропедевтичної з педагогіки та психології (V семестр), Пропедевтичної з історії та правознавства (VІ семестр), Виробничої практики у школі (VІІ семестр), Навчальної правової практики (VІІІ семестр); протягом навчання бакалаври з історії і права захищають курсові роботи з Історії України (V семестр) і Методики викладання історії (VІ семестр), здають Комплексний кваліфікаційний екзамен (VІІІ семестр). Магістри - історики проходять переддипломну практику у ВНЗ (ІІІ семестр) та захищають кваліфікаційну магістерську роботу (ІІІ семестр).

Викладання навчальних дисциплін (курсів) забезпечують викладачі кафедри соціально-гуманітарних наук Державного університету економіки і технологій: доктор історичних наук, професор Шайкан Валентина Олексіївна; кандидат історичних наук, доцент кафедри Шляхтич Роман Петрович; кандидат педагогічних наук, доцент Волікова Марина Миколаївна; кандидат філологічних наук, доцент Гончаренко Олена Миколаївна. Викладання навчальних дисциплін також забезпечують викладачі інших кафедр Державного університету економіки і технологій: доктор наук з державного управління, професор Коваль Ганна Володимирівна;  доктор соціологічних наук, професор Андрущенко Ганна Іванівна; кандидат історичних наук, доцент Шелудякова Наталія Андріївна; кандидат соціологічних наук, доцент Орлова Ольга Ігорівна; кандидат педагогічних наук, доцент Романенко Оксана Віталіївна; кандидат геологічних наук, доцент Багашова Наталія Володимирівна; кандидат юридичних наук, доцент Ямковий Владислав Іванович; кандидат юридичних наук, доцент Теличко Оксана Анатоліївна; кандидат юридичних наук, доцент Міма Ірина Володимирівна та інші.

Для методичного забезпечення всіх навчальних дисциплін, що викладаються як кафедрою СГН, так й іншими кафедрами ДУЕТ, розроблені навчально-методичні комплекси (НМК), які включають: Сілабус (Навчальну програму з дисципліни), конспекти лекційних занять, методичні вказівки щодо проведення практичних занять, виконання завдань для самостійної та індивідуальної роботи, екзаменаційні тестові завдання тощо.

Навчальні дисципліни науково-педагогічним складом кафедри викладаються державною мовою з використанням прийомів зацікавлення та мотивації студентів, активних методів навчання та елементів тренінгу. В повній мірі реалізується модульно-рейтингова система організації навчального процесу та оцінки якості навчання. Навчальні матеріали викладачів добре структуровані, на кожному аудиторному занятті наявний план його проведення та література, під час проведення практичних занять викладачами кафедри застосовуються групові методи інтерактивного та програмованого навчання: дискусії, кейси, ділові ігри, тестові завдання. В процесі викладання дисциплін викладачами кафедри активно застосовуються технічні засоби з метою наочного (графічного, схематичного) представлення масиву навчального матеріалу для полегшення його сприйняття студентами, а також організації самостійної роботи студентів та дистанційної взаємодії з викладачем.

РОБОТА З ВИХОВАННЯ СТУДЕНТІВ

Виховна робота кафедри соціально-гуманітарних наук спрямована на гармонійний розвиток особистості студента, виховання свідомого відношення студентів до навчання, оволодіння знаннями світової науки, культури та освіти людства. Студенти кафедри є співзасновниками та активними учасниками Всеукраїнської науково-практичної конференції на тему «Війна в історичній та індивідуальній пам’яті». Цього року 28 жовтня 2023 р. у форматі онлайн-конференції планується провести VІ таку ВНПК, присвячену 79-й річниці Визволення України від гітлерівських загарбників, пам’яті загиблих в роки Другої світової війни 1939-1945 рр., в роки Великої Національної війни (гібридної), розв’язаної рашизмом ХХІ століття проти Незалежності України - державного суверенітету та територіальної цілісності 1 березня 2014 р. Розпочато підготовку з проведення цього заходу за напрямками обговорення:

1. Актуальні проблеми дослідження Другої світової війни (1939-1945 рр.) і «гібридної війни» рашизму ХХІ століття проти суверенної України: Друга світова війна: Від трагедії до пам’яті; Друга світова війна: уроки для України й висновки на сьогодення; міжнародна політика та українське питання ХХ – ХХІ століть; загальні теорії війни і миру; проблеми та події Другої світової війни; пропаганда під час Другої світової війни; гітлерівський окупаційний режим; відбудовчі процеси на звільненій від нацистів території України: адміністративно-правовий аспект; морально-психологічні наслідки Другої світової війни; рашистський (пропутинський) окупаційний режим на тимчасово-окупованій території України; спогади учасників бойових дій, очевидців, військовополонених та інших; воєнна інтервенція російської федерації в Україну та реакція Заходу; відбудова окупованих рашистами території України: проблеми і перспективи функціонування органів державної влади; місцеве самоврядування на звільнених територіях: умови, механізми та принципи функціонування.

2. Методологія, методика, джерелознавство та історіографія вивчення історії Другої світової війни і сучасної російсько-української війни ХХІ ст.: гібридна війна в Україні у працях українських і зарубіжних науковців, експертів; наративи рашистів про «Велику Побєду» як засіб маніпуляції свідомістю. Ідеологеми «руського миру» в сучасних гібридних війнах; історична періодизація широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну: періоди російсько-української війни; планування; підготовка, розв’язування агресивної війни проти України; підготовка України до відсічі збройної агресії російської федерації; оборонні та наступальні операції Збройних Сил України; міжнародна спільнота та допомога Україні у відсічі агресії російської федерації.

3.Психологія війни: минувшина і сучасність: психологічні операції (прийоми) в роки Другої світової війни; психологічні наслідки військового конфлікту: аналіз впливу на психіку учасників та цивільного населення; делінквентні та маргінальні особистості на війні; посттравматичний стресовий розлад у військових: діагностика, лікування та підтримка; трансагресія повсякденності або досвід переселенців (трансагресанти-переселенці); формування світогляду дитини, яка пережила/переживає військові дії, психологічний аналіз; вплив медіа на сприйняття військових конфліктів громадськістю: історичний аспект.

4.Російсько-українська війна («гібридна війна») (від 1 березня 2014 р. - ): правова оцінка, воєнні злочини рашизму ХХІ століття: проблеми кваліфікації та відповідальності за воєнні злочини гітлерівців, в роки Другої світової війни і рашистів в Україні у сучасній гібридній війні; імплементація до Римського Статуту МКС колабораціонізму як воєнного злочину в Україні.

5. Історія державотворення в Україні: сучасність, виклики та перспективи: теорія та історія державного управління; місцеве самоврядування в Україні: реалії та перспективи; відбудова територій України: уроки історії або світовий та європейський досвід.

Викладачі кафедри надають психолого-педагогічну допомогу студентам по проходженню адаптації до навчання у ВНЗ, підготовці до сесії; мотивації навчання, особистісному та професійному зростанню; проводять консультації для батьків студентів, кураторів, викладачів Державного університету економіки і технологій.

Щороку кафедра разом з «Центром психологічної допомоги та соціальної адаптації» для всіх студентів 1 курсу ДУЕТ проводяться «Адаптаційні тренінги», які, з одного боку, сприяють більш інтенсивному і цілеспрямованому звиканню першокурсників до умов ЗВО, формуванню колективів академічних груп, з іншого - сприяють налагодити взаємодію, створити доброзичливу атмосферу в колективі.

Проводяться зустрічі з кураторами, старостами та студентським самоврядуванням ДУЕТ. Студенти, викладачі, куратори мають можливість користуватися методичними порадами на кафедрі соціально-гуманітарних наук (у друкованому вигляді та на сайті ДУЕТ).

ЮРИДИЧНА АДРЕСА: вул. Медична 16, м.Кривий Ріг, Україна duet.edu.ua@gmail.com +380 97 214 8869
ПРИЙМАЛЬНА КОМІСІЯ: пл. Визволення 2, м.Кривий Ріг, Україна vstup.duet@gmail.com +380 98 207 3648

Генеральні партнери

Copyright 2024 ©