Тренінг з педагогічної майстерності

В укритті ДУЕТ відбувся тренінг з педагогічної майстерності для молодих та нових викладачів і викладачок нашого вишу. Його провела доцент кафедри соціально-гуманітарних наук ДУЕТ Марина Волікова.

Під час тренінгу учасники та учасниці почули професійні поради для викладачів, визначили, яким має бути внутрішнє налаштування викладача на кожну пару, обговорили ефективні методи навчання, розглянули «Конус навчання» Едгара Дейла.

Поради молодим викладачам і викладачкам:

1. Поставтесь до викладацької педагогічної праці, як до головного змісту свого життя. Створіть у собі вчителя!
  2. Будьте ерудованими, відмінно знайте свій предмет, цікаво та доступно викладайте навчальний матеріал.
  3. Умійте поважати кожного студента і бачити в ньому особистість.
  4. Умійте керувати власними емоціями та розвивати позитивне ставлення до студентства.
  5. Будьте справедливими, розумійте своїх студентів.
  6. Будьте вимогливими до себе, самокритичними, не порушуйте педагогічну етику.
  7. Умійте терпляче виправляти їхні помилки – думки, дії вчинки; навчіться переконувати.
  8. Будьте ввічливими, доброзичливими, життєрадісними, людяними.
  9. Хай завжди студенти бачать у вас старшого друга, порадника, людину, яка підтримає, зрозуміє, дасть пораду.
  10. Ніколи не принижуйте людської гідності студента, будьте непримиренними до подібних дій ваших колег.
  11. Станьте вимогливими та будьте витриманими у стосунках зі студентами.

Наприкінці 60-х років XX століття професор Державного Університету штату Огайо, Едгар Дейл, експериментував із різними способами подачі матеріалу – спочатку тільки розповідав щось студентам, потім демонстрував малюнки, змушував їх виступати з промовами на потрібну тему або навіть примушував виконувати якісь дії. Після цього дивився, що через два тижні залишилося в студентських головах. Результати він оформив у вигляді картинки, яку назвав «Конус досвіду Дейла» (Dale's cone of experience).

Загальний принцип піраміди – це збільшення рівня залученості студентів: від аудіального до візуального, а потім до кінестетичного, від пасивного до активного. Ідеально, якщо навчальний процес не обмежується переказом знань (якби це спокусливо не було для викладача) і має багато методологічних складових, які дозволяють пропрацювати отримані знання і вбудувати їх у ширшу картину досвіду студента. А найефективніший спосіб вчитися – це вчити інших: у ньому залучаються всі ресурси нашого розуму.

Тріада «молодість–зрілість–старіння» більше не актуальна. Життя сучасних людей більш доречно описувати двома періодами: становлення і зрілості.

Перша половина життя, та, яку ми зазвичай називаємо «молодістю», – це епоха становлення, здобутків, які будують нас у фізичному, моральному, духовному і соціальному аспектах.

А друга – це епоха зрілості, коли ми можемо нарешті скористатися плодами власних досягнень. Накопичуючи знання і досвід, людина стає просто зрілою, а не старою.

Характеристикою ж молодої людини є здатність плекати в собі інтерес до нового і здатність не втомлюватися дивуватися. У цьому сенсі викладачі – це вічно молоді люди, незалежно від того, які вікові межі молодості встановила ВООЗ.

Тренінг був корисним для молодих викладачів і викладачок, що засвідчують схвальні відгуки його учасників та учасниць.

25.09.2023